خالق بیت کوین
اخبار ارز دیجیتال

ارائه سوابق خالق بیت کوین در دادگاه توسط کریگ رایت

به گزارش وب‌سایت سی‌سی‌ان در روز ۲۱ می، کریگ رایت (Craig Wright) پرونده‌ای شامل اسناد مربوط به ثبت کپی‌رایت وایت‌پیپر بیت کوین و کد اولیه آن را ارائه کرده است. این آخرین گام در نبرد کریگ رایت برای اثبات خالق بیت کوین و ساتوشی ناکاموتو بودن است.

در نهایت خالق اسرار آمیز بیت کوین کیست؟

از سال ۲۰۱۵، کریگ رایت، محقق ارشد شرکت nChain و یکی از بنیان‌گذاران بیت کوین اس‌وی (Bitcoin SV)، بارها و بارها ادعا کرده است که او خالق بزرگترین و معروفترین ارز دیجیتال جهان است، اما تاکنون هیچ مدرک محکمی برای اثبات این ادعای خود ارائه نکرده است.

اخیرا دادگاه ایالات متحده از او خواسته بود تا برای تایید ادعایش، فهرست آدرس‌های عمومی بیت کوین‌های خودش را جهت ارائه‌ی رسمی و علنی به دادگاه، تهیه کند. درخواستی که او انجام داد و آدرس‌ها را به صورت عمومی منتشر کرد.

ثبت کپی رایت برای وایت‌پیپر و کد بیت کوین

رایت، پرونده‌ای شامل ثبت حق کپی وایت‌پیپر و کد نرم‌افزار اولیه بیت کوین نسخه ۰.۱ را ارائه داد که آن را در پایین ملاحضه می کنید.

ثبت حق کپی به شماره‌ی TXu 2-136-996، تاریخ اجرایی ۱۱ آوریل ۲۰۱۹، در ایالات متحده برای مقاله‌ای تحت عنوان بیت کوین: یک سیستم پولی الکترونیکی همتا به همتا، که در سال ۲۰۰۸ تکمیل شده است.

این ثبت، نویسنده را با نام کریگ استیون رایت، که از نام مستعار ساتوشی ناکاموتو استفاده می‌کند، به رسمیت می‌شناسد.

ثبت حق کپی در ایالات متحده به شماره‌ی TX-8-708-058، که در تاریخ ۱۳ آوریل ۲۰۱۹،اجرایی شده و برای برنامه کامپیوتری‌ای تحت عنوان بیت کوین، که در تاریخ ۲۰۰۹ تکمیل شده و و تاریخ اولین انتشار آن ۳ ژانویه ۲۰۰۹ است.

رایت بیشتر نسخه ۰.۱ نرم افزار کلاینت بیت کوین را نوشته است و این ثبت بخش‌هایی را که او نوشته، تحت پوشش قرار می‌دهد.

با این حال، Jerry Berito، به عنوان مدیر اجرایی CoinCenter اشاره می‌کند که هر کسی می‌تواند درخواست ثبت یک حق کپی رایت داشته باشد. این لزوما به معنای اثبات مالکیت و یا به رسمیت شناختن کریگ رایت به عنوان ساتوشی ناکاموتوی واقعی، از جانب اداره حق کپی ایالات متحده نیست.

ثبت یک کپی‌رایت فقط به صورت پر کردن یک فرم است. اداره کپی‌رایت، اعتبار این ادعا را بررسی یا تایید نمی‌کند؛ آنها فقط آن را ثبت می کنند. اما متاسفانه هیچ راه رسمی‌ای برای به چالش کشیدن این ثبت وجود ندارد. اگر ادعاهای دیگری نیز وجود داشته باشد این اداره فقط آنها را ثبت می‌کند.

ایستادن در برابر تمام نظرات مخالف؟

علی رغم ثبت ادعای ساتوشی ناکاموتو بودن توسط کریگ رایت، افراد زیادی هنوز در مورد درستی این اثبات شک و تردید دارند.

افراد بزرگی در صنعت بیت کوین، از کریگ رایت به عنوان متقلب یاد کرده و او را ساتوشی تقلبی (Faketoshi) نامیدند. رایت اخیرا مجموعه‌ای از دعاوی علیه مخالفانش صادر کرد و ادعاهای خودش در این باره را با شدت بیشتری مطرح کرد.

مدیر عامل بایننس در مصاحبه‌ای در روز ۱۵ آوریل ۲۰۱۹، در مورد این ادعای کریگ رایت چنین عنوان کرد:

من مخالف هر نوع تقلب کردنی هستم، مانند دروغ گفتن به کسی . کم معتقدم که: کریگ رایت متقلب است.

رایت در دادگاه اخیر خود، پرونده شکایت علیه پیتر مک‌کورماک، اجرا کننده پادکست هایی در مورد ارزهای دیجیتال را مطرح کرد و خواستار خسارت ۱۳۰ هزار دلاری شد.
او همچنین در ادامه شکایت‌های خود، ویتالیک بوترین، بنیانگذار اتریوم را مورد هدف قرار داده و تهدید کرده است که هویت Hodlonaut که از چهره‌های تاثیرگذار در حوزه ارزهای دیجیتال است را فاش می‌کند.

رایت همچنین در ادامه شکایت‌های خود، ویتالیک بوترین، بنیانگذار اتریوم را مورد هدف قرار داده و تهدید کرده است که هویت Hodlonaut که از چهره‌های تاثیرگذار در حوزه ارزهای دیجیتال است را فاش می‌کند.

کریگ رایت: من ساتوشی هستم

ارائه ثبت حق کپی به عنوان ابزار جدیدی توسط کریگ رایت برای حمایت از ادعای ساتوشی بودن وی عمل خواهد کرد.او معتقد است که می خواهد یک سیستم مالی سالم ایجاد کند و بیت کوین اس‌وی (Bitcoin SV) چشم انداز واقعی این سیستم مالی است.

رایت همچنین افزود:

برای روشن‌تر شدن این موضوع برای مردم، که من خالق بیت کوین هستم، نیاز است تا به چندین مورد اشاره کنم.

اولا، باور غلطی در میان مردم رایج است که نحوه عملکرد ساتوشی خاص و منحصر به فرد است. اما حقیقت این است که من به عنوان ساتوشی ناکاموتوی واقعی، با افرادی که دیدگاهشان متفاوت از من بود، تعامل داشتم.

دوما، در ساخت بیت کوین، هدف من ایجاد یک سیستم مالی سالم و قانونی بود. هدف از ارائه بیت کوین، ارائه سیستم مالی‌ای بود که بیشتر مردم بتوانند از آن استفاده کنند، نه سیستمی که در جرم و جنایات مورد استفاده قرار گیرد.

منبع:ccn

Short link : https://arzmonitor.com/?p=4922

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *