اتریوم
معرفی ارزهای دیجیتال

اتریوم (Ethereum) چیست

اتریوم (Ethereum) یکی از جدیدترین و همچنین دومین ارز دیجیتال از نظر مارکت کپ می باشد این ارز داری پلتفرمی متن‌باز (open-source) بر پایه فناوری Blockchain که دارای قابلیت هایی همچون قرارداد هوشمند است که تلاش برای فضایی برای اجرای برنامه های غیر متمرکز و خودکار دارد.این ارز رمزپایه رسما در تاریخ 30 جولای 2015 به سرپرستی یک جوان 23 ساله روسی به نام ویتالیک بوترین معرفی شد همچنین با قابلیت استخراج اتریوم با کامپیوتر.

Brian Behlendorf، سازنده وب سرور آپاچی، بر این باور است که طراحی متمرکز “مشکل بزرگ” اینترنت است. بسیاری از کارشناسان معتقدند فناوری های جدیدی مانند Blockchain، برای کمک به دستیابی غیر متمرکز شدن اینترنت به بوجود آمده اند.

در واقع ethereum قصد دارد یک کامپیوتر جهانی ایجاد کند که تقریبا غیر متمرکز باشد و برخی عقیده دارند هدف ایجاد رابطه دموکراتیک بین سرور<->مشتری را دنبال مینماید. با اتریوم، سرورها و ابرها توسط هزاران گره به اصطلاح «Nodes» که توسط داوطلبان از سراسر جهان اجرا می شوند (به این ترتیب یک «کامپیوتر جهانی»)،جایگزین می شوند. دیدگاه اتریوم این است که این قابلیت را برای افراد در سراسر جهان فراهم کند و آنها را قادر به رقابت برای ارائه خدمات بر روی بستر این زیرساخت نماید.

اگر اتریوم کاملاً براساس این ایده اجرا شود، کنترل داده ها را در این نوع خدمات به صاحب آن و همچنین حقوق خلاقانه را به نویسنده آن بازمی گرداند.اتریوم نگاه تازه به تکنولوژی Blockchain را با در نظر گرفتن مبانی انتقاد پذیری و گسترش این تفکر و کاربرد آن در مقیاس بزرگتر به ارمغان می آورد. این فناوری پتانسیل زیادی برای غیرمتمرکز کردن بسیاری از عملیات روزمره در جهان را با استفاده از تکنولوژی Blockchain داراست.

مزیت های پلتفرم غیرمتمرکز اتریوم:

برنامه های غیر متمرکز در بلاک چین اجرا می شوند، بنابراین میتوانند از تمام ویژگی های بلاک چین نیز استفاده کنند.

غیر قابل تغییر بودن – واسطه ها و افراد ثالث نمی تواند هیچ تغییری در داده ها ایجاد کنند.

غیرقابل دستکاری و نفوذ – برنامه ها بر اساس اجماع شبکه فعالیت می کنند. بنابراین امکان سانسور، نفوذ به شبکه یا حذف داده ها نیست.

امن – بدون نهاد مرکزی و رمزنگاری تضمین شده.

همیشه فعال – برنامه ها هرگز متوقف نمی شوند و هیچ کس قادر به جلوگیری از فعالیت آن ها نیست.

به زبان ساده میتوان اینطور نتیجه گرفت که : هر خدمت متمرکزی می تواند توسط اتریوم غیرمتمرکز شود. خدمات بزرگی مثل پرداخت ها، بیمه،‌ رای گیری و بسیاری از خدماتی که اکنون توسط واسطه ها انجام می شوند، با بلاک چین تمرکز زدایی خواهند شد.

تا کنون نرم افزارها و سیستم های بسیار زیادی روی اتریوم شروع به کار کرده اند که بسیاری از آن ها به موفقیت رسیده اند. از موفق ترین آنها میتوان به توکن های EOS، Omise GO و Tron اشاره کرد که میتوانید با رفتن به ادرس سایت CoinMarketcap.com آنها را مشاهده کنید.