آینده بیت کوین
اخبار ارز دیجیتال مقالات منتخب سر دبیر

آینده بیت کوین: انقراض یا اقبال عمومی؟

آینده بیت کوین: انقراض یا اقبال عمومی؟ ،تقریبا یک ماه است که در سال ۲۰۱۹ به سر میبریم و بیت کوین و بازار ارز دیجیتال هنوز در روند نزولی به سر میبرد.

ما در حالی وارد سال جدید شدیم که امیدوار بودیم ارزهای دیجیتال روند رو به رشدی از نظر قیمت و ارزش در پیش بگیرند با این حال، قیمت بیت کوین بین ۳۵۰۰ تا ۴۰۰۰ دلار در نوسان بود. نوسان‌های دیوانه واری که در بازار ارز دیجیتال هیچ کمکی به بهبود تصویر خراب شده ارز دیجیتال در سطح دنیا نکرد.

مادامی که روند نزولی بازار ادامه دارد، آینده بیت کوین و ارزهای دیجیتال دیگر به‌صورت کامل نامعلومی خواهد ماند.

اظهارنظرهای متفاوتی و حتی متناقضی در سراسر دنیا در خصوص این تکنولوژی جدید مالی شنیده میشود اما یک رویکرد مستدل و قوی که بتواند آینده ارز را با اطمینان بالا پیش بینی کند، در دسترس نیست. بیت کوین ناجی، اولین ارز دیجیتال بود بعد از بحران مالی در سال ۲۰۰۸ برای نجات اقتصاد متولد شد. یک دفتر حساب کل الکترونیکی برای پیگیری روند معاملات به‌صورت مطمئن بین دو شخص بدون مداخله و واسطه، تصویری بود که از بیت کوین در نظر اقتصاددان ها شکل گرفته بود.

بیت کوین چه فرقی با پول های رایج دارد؟

سیستم های قدیمی تر قادر به رهگیری و نظارت بر دو طرف معامله به‌صورت کامل بودند، در حالیکه حفاظت از جزئیات تراکنش مالی برای خریدار و فروشنده یکی از مزیت هایی است که مردم را برای استفاده از بیت کوین ترغیب می‌کند. ماهیت بیت کوین یک ارز غیر متمرکز است و برای انجام تراکنش های مالی با آن چیزی بیشتر از توافق طرفین در آن مورد نیاز نیست. یک تراکنش امن شفاف سریع و قابل اعتماد که سابقه آن غیر قابل تغییر باشد، مانع سوء استفاده افراد سوم از روند تراکنش میشود. هرچند بعضی محدودیت ها در خصوص بیت کوین وجود دارد که جنبه های مثبت آن را تحت شعاع قرار می‌دهد.

آیا بیت کوین پاسخگوی نیاز همه کاربران هست؟

مشکل مقیاس پذیری در رأس مسائلی است که بیت کوین با آن دست به گریبان است زیرا، بیت کون مقیاس پذیر نیست.منظور از مقیاس پذیر نبودن بیت کوین یعنی اینکه نگرانی‌های جدی وجود دارد که این تکنولوژی جدید نتواند حجم عظیم معاملات را در آینده پوشش دهد. تکنولوژی زیرساخت بلاک چین چیزی است که بیت کوین را به ارزی ممتاز در بازار ارز دیجیتال تبدیل کرده است. بلاک چین مانند یک معدن طلاست که ارزهای دیجیتال از این معدن ضرب می‌شوند. بلاک چین به‌صورت غیر متمرکز است و هیچ مقام رسمی به‌صورت مرکزی بر آن تسلط ندارد درحالی‌که، الگوریتم اثبات کار بلاک چین (PoW) دارای خواسته‌های اساسی است که بدون یکپارچه سازی پشتوانه مالی ارز، دستیابی به آن ممکن نخواهد بود. وجود منابع بیشتر شانس بیشتری برای استخراج بیت کوین به همراه خواهد داشت و این دقیقاً شبیه مشکلی است انتخاب نمک به‌عنوان واحد پول در گذشته تاریخ بشر ایجاد کرده بود. این معمای غیرقابل حل این سوال را به ذهن متبادر می‌کند که آیا ماهیت این سیستم به‌صورت غیرمتمرکز است یا خیر؟

تا اینجای به این مطلب اشاره کردیم که نگرانی های جدی در خصوص قابلیت بیتکوین برای پوشش دادن به حجم بالای تراکنش های محتمل آینده وجود دارد. در ادامه مطلب به موضوع تمرکز زدایی و رویکرد های حقوقی به موضوع ارز دیجیتال خواهیم پرداخت.

بیت کوین آمده است تا واسطه های مزاحم بروند!

وقتی تمرکز زدایی سبب حذف واسطه ها می‌شود، همینطور امکان کنترل مقامات رسمی را از میان برمی دارد. با حضور موسسات متمرکز، بررسی فعالیتهای مالی در حساب بانکی افراد راحت تر است اما، در ارز های با ماهیت غیرمتمرکز، این کار بسیار سخت خواهد بود. گزارش‌هایی از فراهم شدن امکان تراکنش های مالی که مربوط به مبادلات پول برای امور غیرقانونی مدتها سرتیتر بسیاری از رسانه‌های منتقد بلاک چین بوده و هست. بعلاوه، ارز دیجیتال در گذشته برای پولشویی استفاده می شد. تمام این جنبه های منفی همراه بیت کوین و آلت کوئینز نشان می دهد این ارز های نوظهور نامرئی، مسیر غیرممکنی را تا قانونی شدن در سرتاسر دنیا در پیش داشته باشد.

چین و منع قانونی معامله با بیت کوین

در برخی کشورها بیت کوین بدون چارچوب مشخص قانونی بین مردم تبادل می شود و در بعضی دیگر تبادل ارز دیجیتال به طور کامل ممنوع شده است و به عنوان یک عمل مجرمانه دارای پیگرد قانونی است.

یک نمونه از این کشورها چین می‌باشد. چین در ابتدای امر به ارز دیجیتال روی خوش نشان داد ولی کار به جایی رسید که دولت هرگونه خرید  و فروش  ارزهای دیجیتال را ممنوع اعلام کرد.  به علاوه،  آنها یک دیوار آتشین (firewall)  بر روی زیرساخت اینترنت خود سوار کرده اند تا از هر گونه فعالیت های مرتبط با ارز دیجیتال جلوگیری کنند.

همانطور که جنبه های منفی در پدیده جدید بر کسی پوشیده نیست، ابعاد مثبت و فواید این ساختار جدید مالی پول را نمیتوان نادیده گرفت. ارز دیجیتال و بیت کوین به عنوان یک سرمایه گذاری سود ده، توجه زیادی به خود جلب کرده است. با توجه به سیر نزولی بازار، علاقه سرمایه‌گذاران نیز کاهش یافته است. ای عامل سبب شد عرضه بیت کوین محدود شده و بخش بزرگی از آن بدون استخراج باقی بماند. این پیش بینی که در مقاطعی بیت کوین بدون مشتری بماند، مضحک است چون شرکت های همکار بزرگی در سراسر جهان پرداخت‌های مبتنی بر ارز دیجیتال را ممکن کرده اند تا امکان تبادل آن تسهیل شود و سهم بیشتری از جریان سرمایه در بازار را جلب کند.

نهادهای معتبر در کشورها در حال بررسی قانونی بودن ارز دیجیتال هستند. با تمام این پیشرفت های به دست آمده، حالا میتوان پیش بینی کرد که بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال وارد این عرصه شده اند تا بمانند.

آینده بیت کوین

منابع: lockpublisher و inc

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *