هاوینگ
اخبار ارز دیجیتال

آیا قیمت بیت کوین و نرخ هش در زمان هاوینگ به هم مرتبط هستند؟

بررسی ارتباط قیمت بیت کوین و نرخ هش در زمان هاوینگ

روز شنبه بود که قیمت بیت کوین بار دیگر به زیر ۹۰۰۰ دلار رسید و نگرانی و تردید را برای سرمایه‌گذاران ایجاد کرد. بعد از این افت قیمت، سرمایه‌گذاران متوجه شدند که ویروس کرونا (Corona) همه بازار‌های جهان را تحت تاثیر قرار داده است. نرخ هش بیت کوین در ۵ مارس امسال به بالاترین حد تاریخ خود رسید و نرخ هش امسال الگویی فزاینده داشته است. نرخ هش به میزان قدرت محاسباتی اشاره دارد که ماینر‌ها برای تایید تراکنش‌ها بر روی بلاک چین لازم دارند. افزایش میزان نرخ هش به معنی افزایش میزان امنیت شبکه بیت کوین است و این باعث افزایش اعتماد سرمایه‌گذاران به این ارز دیجیتال می‌شود.

از ارتباط بین قیمت بیت کوین و نرخ هش و همچنین ارتباط بین قیمت این ارز دیجیتال و پدیده هاوینگ (halving) بسیار صحبت شده است. هاوینگ بعدی بیت کوین در می ماه امسال روی می‌دهد و بسیاری منتظر واکنش ماینر‌ها به این پدیده و تغییرات قیمت بیت کوین هستند.

با توجه به هاوینگ ۲۰۱۶، چه نتیجه‌هایی می‌توان در مورد هاوینگ ۲۰۲۰ گرفت؟

آخرین هاوینگ بیت کوین در نهم جولای سال ۲۰۱۶ روی داد. این ارز دیجیتال در روز هاوینگ با کاهش قیمت مواجه شد و کلا در آن ماه با افت حدودا ۷.۵ درصدی روبرو شد. بعد از ماه جولای بود که بیت کوین رفته‌رفته احیا شد و نهایتا تا ۳۱ دسامبر آن سال به قیمت حدودا ۹۶۳ دلار رسید.

در هاوینگ ۲۰۱۶ نیز نرخ هش افزایش پیدا کرد و این سودآوری ماینر‌ها را کاهش داد زیرا مجبور بودند برای کسب همان مقدار بیت کوین سابق، دو برابر نیرو مصرف کنند.

رفتار قیمت مشابه بیت کوین و تکامل نرخ هش به هنگام فورک بیت کوین کش

فورک بیت کوین کش (BCH) در آگوست ۲۰۱۷ نیز مثالی دیگر است که تاثیر مستقیم بر ماینر‌ها گذاشت. واکنش بیت کوین به این فورک منفی بود و بیت کوین در آن روز سخت با کاهش قیمت مواجه شد؛ اما بعد از آن کم‌کم قیمت بیت کوین احیا شد و این ارز دیجیتال به رشد خود ادامه داد و در نهایت به بالاترین قیمت تاریخ خود رسید.

نرخ هش در سال ۲۰۱۶ از ۳۱ جولای تا ۱ آگوست افزایش پیدا کرد و بعد از این زمان فراز و نشیب‌هایی روی داد و در کل، نرخ هش در آن سال روندی افزاینده داشت.

ارتباط قوی بین قیمت بیت کوین و نرخ هش

تجربه نشان داده است که ارتباطی قوی بین دو متغیر قیمت بیت کوین و نرخ هش موجود است. ضریب همبستگی این دو متغیر در سال ۲۰۱۶ برابر با ۸۶.۲ درصد بود و این رقم در سال ۲۰۱۷ به ۹۱.۵ درصد رسید. سال ۲۰۱۸ تنها سالی بوده است که ضریب همبستگی بین این دو متغیر منفی بوده است. در سال ۲۰۱۹ نیز باز این رابطه مثبت بود و ضریب همبستگی برابر ۵۹.۵ درصد بود.

ضریب همبستگی صد به معنی این است که دو متغیر کاملا مرتبط هستند و در جهت هم حرکت می‌کنند. ضریب همبستگی ۱۰۰- به این معنی است که ارتباط معکوس بین دو متغیر وجود دارد و این دو متغیر کاملا در جهت عکس هم رفتار می‌کنند. ضریب همبستگی صفر هم به معنی این است که ارتباطی بین دو متغیر وجود ندارد.

داده‌ها نشان‌دهنده ارتباط منفی بسیار کمی بین نرخ هش و قیمت هستند

وقتی از مدل‌های رگرسیون (regression models) برای تعیین تاثیر‌گذاری نرخ هش بر قیمت بیت کوین استفاده می‌کنیم، می‌توان نتایج نسبتا متناقضی را مشاهده کرد. این یعنی که ما نمی‌توانیم به نتیجه‌گیری در مورد این رفتار در طول سالیان مختلف برسیم. در سال ۲۰۱۹، ارتباط منفی کوچکی بین نرخ هش و قیمت بیت کوین دیده شد و با افزایش یک درصدی نرخ هش، قیمت بیت کوین به میزان ۰.۰۱ درصد کاهش می‌یافت. در بقیه سال‌ها ارتباطی بین این دو متغیر دیده نشد و تنها شاهد نتایج متناقضی بودیم.

یک همبستگی مثبت کوچک در طول هاوینگ گذشته

در جولای سال ۲۰۱۶ که هاوینگ روی داد، ارتباط مثبت کوچکی بین نرخ هش و قیمت بیت کوین دیده شد. در این زمان، وقتی که نرخ هش ۱ درصد افزایش پیدا می‌کرد، قیمت بیت کوین هم به میزان ۰.۰۱۸ درصد افزایش پیدا می‌کرد و این دو متغیر در آن ماه، ارتباطی مثبت با هم داشتند.

چشم‌انداز هاوینگ ۲۰۲۰

هاوینگ بعدی بیت کوین نزدیک است و در آن، پاداش استخراج از ۱۲.۵ بیت کوین به ۶.۲۵ خواهد رسید. بنابراین باید انتظار داشت که ماینر‌ها اقدام به فروش کوین‌های خود به دلیل کاهش یافتن پاداش استخراج کنند و این در کوتاه مدت بر قیمت بیت کوین تاثیری منفی خواهد داشت.

پس با توجه به افزایش نرخ هش و همچنین هاوینگ پیش رو، باید انتظار کاهش قیمت بیت کوین را به طور موقت داشت، اما تجربه نشان داده که در دراز مدت قیمت احیا خواهد شد.

مطالب مرتبط:

اختلاف نظر در پیش‌بینی‌های هاوینگ بیت کوین

هاوینگ بیت کوین می تواند قیمت بیت کوین را بین 20,000 تا 50,000 دلار برساند

کمتر از ده هزار بلاک تا هاوینگ ؛آیا قیمت بیت کوین منفجر خواهد شد؟

برتری بیت کوین نسبت به طلا بعد از هاوینگ

Short link : https://arzmonitor.com/?p=6361

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *