آپدیت کسپر و شاردینگ اتریوم
اخبار ارز دیجیتال

آپدیت کسپر و شاردینگ اتریوم

آپدیت کسپر و شاردینگ اتریوم: اتریوم در حال حاضر به دنبال دو بروزرسانی مهم و تاثیر گزار خود است ، این دو بروزرسانی یعنی کسپر و شاردینگ وظایف جداگانه ای را بر عهده دارند که به آنها اشاره خواهیم کرد:

در 8 ماه مه، توسعه دهندگان اتریوم نسخه جدیدی از کد کاسپر برای ارتقای شبکه Ethereum (») منتشر کردند . Casper Friendly Finality برای جلوگیری از مشکلات ماینینگ شبکه، مانند مصرف بیش از حد انرژی، مشکلات دسترسی به سخت افزار ماینینگ، متمرکز کردن پول های ماینینگ و بازار ASIC معرفی شد. هدف نهایی تغییر الگوریتم اتریوم ازسیستم PoW به PoS است.آپدیت کسپر اتریوم است الگوریتم اثبات کار (PoW) آن را به الگوریتم اثبات سهام (PoS) تبدیل می‌کند و وعده ثبات بیشتر و صرفه جویی در انرژی را داده است. ورود ماینرهای پرقدرت ASIC به بازار ارزهای دیجیتال، تهديد جدي براي شبكه هاي غيرمتمركز شده است، چرا که سهم هش بالایی را از ماینینگ پول ها اشغال و شبكه را متمركز مي كنند، که این مشکل با تغییر الگوریتم از PoW به PoS برطرف خواهد شد. تیم توسعه دهنده Ethereum عقیده دارند که اکثر مشکلات در ارزهای دیجیتال ناشی از اصل الگوریتم PoW است، الگوریتم PoW انرژی بسیار زیادی مصرف می کند، اقتصادی نیست و هیچ استراتژی موثری در برابر سودجوها ندارد. علاوه بر این، عملکرد بلاکچین در الگوریتم PoW محدود است و به سختی میتواند چندین هزار عملیات در ثانیه انجام دهد.

آپدیت کسپر و شاردینگ اتریوم

به همین دلیل اتریوم نیز قصد دارد الگوریتم شبکه خود را از PoW به PoS تغییر دهد.در الگوریتم PoW کاربران با خرید کارت های گرافیک و یا دستگاه های استخراج گران قیمت و پرهزینه وارد شبکه خواهند شد و به میزان توان پردازشی سیستم خود کسب درآمد می کنند.اما در الگوریتم PoS شما با خرید سکه های آن شبکه وارد شبکه خواهید شد و هر کس به میزان سهم خود از سکه های آن شبکه سود خواهد برد، به این صورت که هر کس به میزان موجودی سکه های خود سود خواهد کرد.

آپدیت کسپر و شاردینگ اتریوم و صحت تایید تراکنش ها

اعتبارسنج ها صحت عملیات در شبکه را با سپرده خود تایید می کنند. اگر اعتبار سنجی یک بلوک پیدا کرد، که باید در بلاکچین وارد شود، برای تایید آن باید بخشی از سپرده را در این بلوک قرار دهند. در صورتی که این بلوک به بلاکچین اضافه شود، اعتبار سنج پاداشی به نسبت سهمی که سرمایه گذاری کرده، دریافت می کنند. در صورتی که آنها یک بلوک نادرست یا مخرب را تأیید کنند، سپرده خود را از دست خواهند داد.

میزان پاداش اعتبارسنج ها در شبکه جدید 0.82 ETH در هر بلوک است که تقریبا چهار برابر کمتر از مقدار فعلی است که به ماینرها تعلق میگیرد.

وظیفه دیگر اعتبارسنج ها این است که در هر پنجاه بلوک یک نقطه بررسی ایجاد کنند. این کار امنیت شبکه و تکمیل بلاکچین را به میزان قابل توجهی افزایش می یابد، زیرا مانع از بازپرداخت تراکنش ها قبل از ایجاد نقطه بررسی می شود . طبق گفته توسعه دهنده اتریوم با این روش جلوی هرگونه دستکاری یا تلاش برای حمله از طرف اعتبارسنج ها گرفته خواهد شد.

اگر شما عضو یک حمله 51 درصدی در شبکه اتریوم باشید، موجودی شما سوزانده می شود. “حداقل مقدار سپرده اعتبار سنج برای تأیید 1500 ETH تعیین شده که به اندازه کافی برای جلوگیری از هرگونه دستکاری قابل ملاحظه است .

سال 2017 را با وجود سقف های قیمتی بسیار عالی برای ارزهای دیجتال می توان بهشت ارزهای دیجیتال دانست تا جایی که قیمت بیت کوین به نزدیک 20 هزار دلار رسید و اتریوم نیز سقف قیمتی 1380 دلار را زد.اما ارزهای دیجیتال شاخصی مانند بیت کوین و اتریوم که با هدف رقابت با ارزهای فیات به وجود آمده بودند، هر دو از یک مشکل در الگوریتم خود خبر داشتند و آن مشکل مقیاس پذیری در این ارزهای دیجیتال بود،مشکلی که باعث ایجاد نگرانی هایی از سوی تیم های توسعه دهنده این ارزهای دیجیتال شد و در پی حل این مشکل کوشیدند. اتریوم با بروزرسانی شاردینگ قصد دارد این مشکل را حل کند، در آپدیت شاردینگ، گره ها در شبکه به دو دسته تقسیم می‌شود. هر یک از این دو گروه ظرفیت یکسانی در شبکه فعلی اتریوم خواهند داشت. سپس آنها توسط لینک های اتصالی با همدیگر ترکیب می‌شوند و در نهایت به یک شبکه واحد تبدیل خواهند شد.

آپدیت شاردینگ در چهار مرحله انجام خواهد شد.

اتریوم در حال حاضر 16.000 گره دارد و تمام آنها تراکنش های یکسانی را پردازش می‌کنند. بعد از شاردینگ، گره ها به 160 گروه 1000 تایی تقسیم می‌شوند که در نتیجه سرعت و تعداد تراکنش ها را بسیار زیادتر می کند.اگر این آپدیت ها به خوبی و طبق برنامه انجام شوند ممکن است در سال 2022 یا 2025 بتوان آن 1000 گره را در ده گروه 100 تایی قرار داد و در نهایت به یک تراکنش های یک میلیاردی رسید. با اجرا شدن این بروز رسانی ها، پردازش تراکنش‌ها هم شکل دیگری به خود خواهد گرفت و نحوه پردازش سیستم ماینرها متفاوت خواهد شد. تمامی این تغییرات و افزایش ظرفیت شبکه قرار است در راستای ویژگی‌ اصلی اینگونه رمزارزها، یعنی غیرمتمرکز بودن و امنیت بالا انجام خواهد شد.

ویتالیک بوترین تاکید کرد که اگر این فناوری اجرا شود و این تکنولوژی‌ها (آپدیت کسپر و شاردینگ اتریوم) با هم ترکیب شوند، کل سیستم را کارآمد تر خواهند کرد.

تا به امروز، بسیاری از توسعه دهندگان ارزهای دیجیتال در تلاش برای حل مشکل مقیاس پذیری بوده اند اما در حال حاضر هیچکدام نتوانسته اند این مشکل را به صورت قطعی حل کنند. Ethereum نیز با وجود شمار زیادی ماینر در این مسئله ضعیف است. ممکن است به نظر برسد که هرچقدر ماینرهای بیشتری برای کریپتوکانسی وجود داشته باشد، شبکه می تواند تراکنش هایی بیشتری انجام دهد. اما همانطور که ماینرها همزمان تلاش می کنند تا یک بلاک را پردازش کنند، پیچیدگی تولید افزایش می یابد ولی پهنای باند شبکه همچنان ثابت می ماند. به این معنی است که حتی اگر تعداد ماینرها هزار بار رشد کند، یک بلاک همچنان در ده ثانیه تولید می شود و هزینه برق به میزان قابل توجهی افزایش می یابد و نتیجه مستقیم عدم مقیاس پذیری افزایش قیمت کمیسیون ها در شبکه است، به این صورت که ماینرها برای دریافت پاداش بیشتر تراکنش هایی با کمیسیون بالاتر را انتخاب می کنند. این مسئله سبب می شود که هزاران تراکنش با کمیسیون پایین بر روی هم انباشته شده و منتظر پردازش باشند، که باعث تبدیل بلاکچین به دنیای درخواست های پردازش نشده می شود و یک صف طولانی از کاربران در انتظار پرداخت و ناراضی را ایجاد می کند.

آپدیت کسپر و شاردینگ اتریوم

تاثیرات آپدیت کسپر و شاردینگ اتریوم بر روی شبکه

ویتالیک : این فناوری (آپدیت کسپر و شاردینگ اتریوم) باعث می‌شود کل سیستم کارآمد تر شود.

جاستین دریک یکی از اعضای توسعه دهنده پروژه شاردینگ اتریوم اعلام کرد آپدیت کسپر (تغییر الگوریتم از PoW به PoS) سال آینده منتشر خواهد شد.همچنین وی بیان کرد که کسپر و شاردینگ در آپدیت اتریوم 2.0 ادغام شده‌اند، اما احتمالا آپدیت کسپر زودتر منتشر خواهد شد. همچنین آپدیت شاردینگ نیز در دو فاز انجام می‌شود. فاز اول در سال 2020 و فاز دوم در سال 2021 منتشر خواهد شد. وی افزود آنها در مراحل اولیه تحقیق بر روی نسخه 3.0 بلاک چین اتریوم می‌باشند و قصد دارند مقیاس پذیری چهار مرحله ای را مورد تست و ارائه قرار دهند.

اهمیت آپدیت های کسپر و شاردینگ اتریوم

آپدیت های اتریوم همیشه دارای اهمیت فراوانی بین کاربران بوده است زیرا که این ارز دیجیتال محبوب، حدود 450.000 هزار تراکنش در روز را انجام می دهد و از آنجایی که از بین بلاکچین های زیادی که وجود دارد، در اکثر مواقع  از بلاکچین اتریوم برای ساخت توکن ها و ico ها و قراردادهای هوشمند استفاده می شود پس طبیعی است که آینده این شبکه و الگوریتم تاثیر گذار خواهد بود بر کل بازار ارزهای دیجیتال.

(آپدیت کسپر و شاردینگ اتریوم)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *