آلت کوین
آموزش بلاک چین

آلت کوین (altcoin) چیست

آلت کوین (altcoin) چیست و چه کاربردهایی دارد: در دنیای ارزهای دیجیتال بیت کوین تبدیل به محبوب‌ترین ارز دیجیتال شده است اما ارزهای دیجیتال دیگری هم وجود دارند که به آنها آلت کوین گفته می شود.

در واقع آلت کوین ها ارزهای دیجیتالی هستند که پس از بیت کوین عرضه شدند. به طور کلی، آن ها خود را به عنوان جایگزین های بهتر برای بیت کوین معرفی می کنند. موفقیت بیت کوین به عنوان اولین ارز دیجیتال باعث شد که بسیاری از توسعه دهندگان با تغییراتی کلی یا جزئی ارزهای دیجیتال جدیدی را معرفی کنند.

از آلت کوین ها می توان از اتریوم،بیت کوین کش،لایت کوین،ریپل و … نام برد.

بسیاری از آلت کوین ها در چارچوب اساسی بیت کوین ساخته شده اند. بدین ترتیب اکثر آلت کوین ها از این نظر شبیه هم هستند، بیشتر آلت کوین ها با تغییر در فرایند استخراج یا نحوه تایید تراکنش ها عرضه شده اند. اما حتی با بسیاری از ویژگی های شبیه به هم، آلت کوین ها به طور گسترده ای از یکدیگر متفاوت هستند.

اهداف استفاده هر یک از آلت کوین ها

آلت کوین ها را می‌توان برای مقاصد مختلفی مورد استفاده قرار داد. با این که بیت کوین اولین ارز دیجیتال بود اما فناوری پروتکل‌های جدیدتر مانند بسیاری از آلت کوین ها از بیت کوین پیشی گرفته‌اند. به عنوان مثال با این که یکی از اهداف بیت کوین انجام تراکنش‌های ناشناس بود اما فناوری آن در انجام این هدف ناموفق بوده است. تراکنش‌های بیت کوین به کمک اسم مستعار انجام می‌شود؛ یعنی بین آدرس‌های بیت کوین انجام می‌شود که به صورت تصادفی شکل می‌گیرند. این آدرس‌ها مجموعه‌ای از اعداد و شماره‌ها هستند. با گذر زمان و افزایش تراکنش‌ها، می‌توان آن‌ها را به یک آدرس خاص منتسب کرد. از آنجایی که تراکنش‌ها روی بلاک چین ثبت می‌شوند، همه می‌توانند به آ‌ها دسترسی داشته باشند و الگوی خرید کاربر را دنبال کنند.

آلت کوین ها در حفظ حریم خصوصی تراکنش های کاربران

یکی از آلت کوین‌هایی که نسبت به بیت کوین حریم خصوصی بهتری برای ما فراهم می‌کند، مونرو (Monero) نام دارد که در فضای دارک و زیرزمینی اینترنت بسیار مورد استفاده قرار می‌گیرد. برای حفظ هویت کاربر، مونرو از فناوری امضاهای زنجیره‌ای (ring signature) استفاده می‌کند که هویت فرستنده را مخفی می‌کند و آدرس‌های موقت ایجاد می‌کند که فرستنده یک بار آن‌ها را ایجاد می‌کند.

یک نمونه دیگر از این ارزها که حریم خصوصی بهتری نسبت به بیت کوین فراهم می‌کنم، زی کش نام دارد که از فرمول‌های پیچیده ریاضی به نام پروتکل اثبات دانش برای تایید فرستنده و گیرنده بدون فاش کردن هویت آن‌ها استفاده می‌کند. زی کش از پروتکل اثبات دانش خاصی به نام zk-SNARKs استفاده می‌کند.

ارزهای زی کش و مونرو هر دو روی فراهم کردن حریم خصوصی برای کاربران تمرکز کرده‌اند، اما آلت کوین های دیگری نیز هستند که به دنبال افزایش ظرفیت تراکنش یا افزایش سرعت تراکنش‌ها هستند. بیت کوین به ظرفیت ۱ مگا بایت در هر بلاک محدود شده است. اما بیت کوین کش که از تاریخ ۱ آگوست ۲۰۱۷ شروع به فعالیت کرد، این ظرفیت را به ۸ مگا بایت افزایش داد. به خاطر ظرفیت بیشتر، بیت کوین کش می‌تواند تراکنش‌های بیشتری را نسبت به بیت کوین صورت دهد.

از دیگر آلت کوین ها می توان به لایت کوین اشاره کرد که سرعت شبکه آن 4 برابر از بیت کوین بیشتر است و می تواند هر بلاک را در 2.5 دقیقه تکمیل کند.لایت کوین از الگوریتمی متفاوت از بیت کوین استفاده می کند،بیت کوین از الگوریتم SHA-256 استفاده می کند و لایت کوین از الگوریتم Scrypt.

بیت کوین گلد که در اکتبر ۲۰۱۷ ایجاد شد، آلت کوین دیگری است که برای انجام عادلانه‌تر عملیات استخراج ایجاد شده است و این کار را برای پردازنده‌های بیشتری ممکن می‌سازد. استخراج بیت کوین نیازمند، برنامه مدار یکپارچه خاص (ASIC) است و از آنجایی که این ابزارها گران هستند، تنها عده‌ای خاص می‌توانند در عملیات استخراج شرکت کنند؛ در نتیجه شرکت‌های بزرگ مسئولیت استخراج و فرایند تراکنش بیت کوین را به عهده گرفته‌اند. این شرایط باعث به وجود آمدن انتقادهای زیادی به بیت کوین شده است و باعث شده است عملا بیشترین قدرت در دست عده‌ای محدود باشد. به همین خاطر عده‌ای از توسعه دهندگان، بیت کوین گلد را ایجاد کردند که این محدودیت‌ها را رفع می‌کند و به عده بیشتری از نودها (گره‌ها) اجازه پردازش تراکنش‌ها را می‌دهد.بیت کوین گلد را نمی توان با دستگاه های ASIC استخراج کرد و برای استخراج آن می توان از کارت های گرافیک بهره برد.

یکی از دلایل استقبال عموم مردم و مخصوصا تازه وارد ها از آلت کوین ها، نرخ بازگشت سرمایه و سود خیلی خوب آن‌ها در مقایسه با بیت کوین بوده است.آلت کوین هایی بوده اند که جهش های قیمتی بسیار بالای را تجربه کرده اند و دراندگان این آلت کوین سودهای چندین برابری سرمایه تعلق گرفته است.

سوددهی آلت کوین ها

آلت کوین

برای درک بهتر سوددهی آلت کوین ها می توان از ارزهای زیر نام برد :

Verge از 0.00002 دلار به 0.18 دلار در بالاترین قیمت خود رسید و 9000 برابر شد که می توان گفت یکی از بیشترین سودهای ارز های دیجیتال را داشت.

لایت کوین از 4.5 دلار در ابتدای 2017 شروع و به 290 دلار در پایان 2017 رسید و 65 برابر شد.

 ریپل از 0.006 دلار به بیش از 1.5 دلار رسیده و بیش از 250 برابر شد.

اتریوم در سال ۲۰۱۴ به قیمت 0.311 دلار فروش می‌رفت و در بیشترین قیمت خود در سال ۲۰۱۷ قیمت آن‌ به 770 دلار رسید.

نئو (NEO) ارز دیگری است که سودآوری بسیار زیادی داشته است. قیمت عرضه اولیه آن 0.032 دلار بود که در بهترین قیمت خود در سال 2017 قیمت آن به 63 دلار رسید.

گاهی اوقات چندین ارز،همگام با بیت کوین در یک جهت حرکت می‌کنند. البته گاهی اوقات هم یک ارز بدون ارتباط با سایر ارزها، نوسان قیمتی دارد. سرمایه‌گذارهایی که می‌خواهند روی آلت کوین‌ها سرمایه‌گذاری کنند باید بدانند که این یک سرمایه‌گذاری پر ریسک است. به همین دلیل قبل از خرید باید مطالعات دقیقی روی موضوع صورت بگیرد.

نکته : بازار ارزهای دیجیتال همواره پر از چالش های پر از ریسک است.همانگونه که در بالا سودهای چندصد برابری را برای چند نمونه از آلت کوین ها داشتیم،از طرف دیگر آلت کوین هایی نیز هستند که شاید در رسیدن به اهداف خود با شکست مواجه شده اند و ضررهای زیادی به کاربران خود وارد کرده اند.بنابراین توصیه می شود برای ورود به این عرصه و قبل از خرید باید مطالعات دقیقی روی موضوع صورت بگیرد.

آلت کوین ها هر ارز دیجیتالی به جز بیت کوین هستند. این آلت کوین‌ها را می‌توان برای هدف‌های مختلفی از جمله انجام تراکنش‌های سریع‌تر و ناشناس مورد استفاده قرار داد. بعضی از آن‌ها هم سودآوری خیلی زیادی داشته‌اند. آلت کوین‌ها می‌توانند به شدت سودآور باشند به شرطی که قبل از خرید و فروش به دقت روی آن‌ها تحقیق انجام شده باشد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *